הכלל השני לכתיבה ולחיים - חוק הראשוניות

הכלל השני לכתיבה ולחיים – חוק הראשוניות

לכי עם הדבר הראשון שעולה. גם אם זה לא שייך, מפתיע, מוזר, מפחיד. תשכחי את ההנחיה, את המטרה, ולכי עם היד שכותבת את הדבר הראשון שעובר דרכה.

הכלל הזה יכול לעזור במצבים של תקיעות, בלבול וספקות.

הכלל השני של ביטוי וריפוי, הוא חוק הראשוניות.

לכי עם הדבר הראשון שעולה. גם אם זה לא שייך, מפתיע, מוזר, מפחיד (בעיקר אם עלה משהו מפחיד!). לכי עם זה. תשכחי את ההנחיה, את המטרה, ולכי עם היד שכותבת את הדבר הראשון שעובר דרכה. זהו אימון נהדר בהקשבה עמוקה לעצמנו, למה שעולה בתוכנו, ולתת לו ביטוי. לפעמים אני מתעוררת בבוקר עם שיר שלא שמעתי שש שנים. למה? מוזר. אני לא יודעת. אבל אני מקשיבה. אולי השיר הזה הגיע מזיכרון רחוק שקשור אליו? אולי התבקשתי על ידי המוח שלי לחפש את השיר הזה עכשיו ולהשמיע אותו? אני מקשיבה, ומתמסרת. כל מסר מוזר כזה שמגיע, הוא דלת אל שביל חדש שטרם גילית. תני לדלת להיפתח ולשביל להוביל. ולאט לאט תראי שהאחיזה שלך מרפה, השליטה משתחררת. ואיזה כיף זה לזרום עם מה שקורה באותו הרגע בלבד. בלי מותר ואסור. תופתעי לגלות כמה כישרון, רגישות, עוצמה ותבונה יש בך כשתסכימי לצעוד בשבילים החדשים הללו. רובנו מתנהלים בפיצול בין מה שהנפש שלנו מאותתת לנו, לבין מה ש"צריך". כי מי מאיתנו רוצה לפרוץ בבכי באמצע פגישת עבודה, או להישכב על האדמה הנעימה באמצע טיול מאורגן? פדיחות. אפילו אם הגוף ממש רוצה, לא נזרום איתו עם כל בקשה. ככל שתראי את הדמיון בין איך שאת ניגשת לכתיבה לבין איך שאת ניגשת לחיים, לאהבה, לעבודה, לכל דבר שהוא, כך תתבהר לך הדרך.
אנחנו רוצים מאוד לכתוב בתנופה משוחררת, להגיע לאיזו אמת רגישה ונדירה, אבל פוחדים פחד מוות כשהאמת מציגה עצמה בפנינו. והאמת שלך היא ייחודית לך. הדבר הראשון הזה שעלה, עלה רק אצלך ולא אצל אף אחד אחר. קיבלת פתח חדש לכתיבה. אפשרי לעצמך להיות אותנטית, הקשיבי למה שעולה מתוכך. תפחדי ותמשיכי. כי כשאנחנו אמיתיים, אנחנו הכי יפים. הכתיבה שלנו הכי יפה. התשוקה שלנו מתבטאת באורה הזורח, הכי יפה ואמיתית שיש.
לכי עם הדבר הראשון שעולה ותני לאינטואיציה להוביל.

לחצי כאן לכלל השלישי של ביטוי וריפוי

אהבת?
שתפי את כל הטוב הזה

שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תמר אגמון

תמר אגמון

הצטרפו לרשימת התפוצה
ותדעו הכל

מבטיחה לא להטריד. מילה שלי.

מה פספסת?

הכלל החמישי לכתיבה ולחיים – לדבר או לשתוק?

אל תחששי שאת מפריעה ואל תקצרי ותצמצמי את הנוכחות שלך. תני לעצמך להשתייך, למלא את המרחב באור שלך, להעניק מעצמך החוצה לעולם. זו, בעיני, נדיבות.

המשיכי לקרוא

על השראה ואינטואיציה

אינטואיציה היא דבר חמוד. ידיעה פנימית שמחזיקה אותך, גם כשיש עננים בקפה ודמעות בלב.

המשיכי לקרוא

מה ששנת 2019 לימדה אותי

בשם כל האלות, פנה דצמבר חלף הלך לו וסופסוף יכולתי להניח מאחורי את 2019.2019 לא היתה משהו תכלס. התחלתי אותה עם לב שנסגר בחוזקה וסירב …

המשיכי לקרוא

מה תרצי?

פוסטים נוספים שבטוח יעניינו אותך:

פנזטיות מתגשמות

המדען שכתב שירה, המשורר שפתח סטראטאפ ואיך נהייתי מוזה מקצועית

מבחינתי העבודה היא זהה – הוא זה שיוצר ועושה, אני "רק" עוזרת לו לשחרר את הרעיון מהחלום אל המציאות. התחלנו לעבוד על הפטנט, אותו חלם עשר שנים.

המשיכי לקרוא
Canva - Headlight of a Classic Red Car

הסיפור על האוטו שהעברתי הלאה

סיפור על איך זימנתי לחיי רכב במתנה ואיך נתתי אותו הלאה. ואיך באמת אנחנו בוחרים וקונים חפצים?

המשיכי לקרוא

תרומה ולמידה – דו"ח הכנסות והוצאות האמיתי של כל עסק.

בכל התנהלות עסקית וכלכלית חשוב להיות מודעים למצב החשבון, יעני – כמה כסף נכנס וכמה יוצא.
עבורי, מה שעוטף את ההכנסות-הוצאות הכלכליות, הם שני אלמנטים בלתי נפרדים מהעסק ומהחיים: תרומה החוצה ולמידה פנימה. אלה הן ההכנסות וההוצאות המשמעותיות שלי, מעבר למספרים.

המשיכי לקרוא

הירשמי לקהילה של "ביטוי וריפוי"

גלילה למעלה

תודה על ההרשמה!

השיעור הראשון מתוך
'שישה שיעורים לכתיבה ולחיים'
ממתין לך במייל.